Pracownia Ceramiczna

Kontakt z takim materiałem jak glina sprawia, że każdy ma poczucie łatwej kreacji. Poprzez formowanie, modelowanie rozwijana jest sprawność manualna, kształtowane są zainteresowania artystyczne, uruchamia się wyobraźnia przestrzenna. Wyjątkowymi zaletami pracy w tym materiale jest nauka zachowania proporcji, perspektywy, dotyczy to architektury, która w zdecydowanej większości prezentowana jest przez podopiecznego. Nabyte umiejętności w przyszłości prawdopodobnie znalezienie pracy, która może stać się podstawowym zawodem osoby przygotowanej w pracowni.

  - Jerzy Andruszko - terapeuta zajęciowy


Pracownia Rękodzieła

Prowadzona przeze mnie pracownia jest dla mnie zarówno radością jak i ogromnym doświadczeniem połączonym z wyzwaniem. Zajęcia z niepełnosprawnymi dają mi satysfakcję, że mój trud i zaangażowanie spełniają się co jest widoczne w pracach prezentowanych w katalogu ciesząc oczy oglądających. Od moich podopiecznych uczę się naturalności i otwartości w komunikowaniu się, spontaniczności i tolerancji. Sami wzajemnie uczymy się od siebie czegoś nowego poprzez bycie razem. Każdy dzień jest nowym doświadczeniem i lekcją życia wśród ludzi.

- Violetta Szreder - Hejman - terapeuta zajęciowy


Pracownia Techniczno - Manualna

Pracownia ta w swoich założeniach przewiduje zajęcia prowadzone przy pomocy różnorodnych form terapeutycznych, uwzględniając indywidualne potrzeby, predyspozycje jak i zainteresowania uczestników. Uczestnicy zapoznają się z technikami i różnymi metodami wyrabiając w sobie poczucie estetyki i wrażliwości na sztukę. Prace dobiera się tak, aby oprócz sprawności manualnej pobudzać wyobraźnię twórczą od dobierania kolorów począwszy aż do tworzenia własnych wzorów i realizacji. W pracowni tej powstaje wiele wyrobów ozdobnych, użytkowych i dekoracyjnych.

-Agnieszka Krzewińska - terapeuta zajęciowy


Pracownia Stolarsko- Ogólnorozwojowa

Celem zajęć jest opanowanie przez uczestników umiejętności teoretycznych i praktycznych w stopniu pozwalającym na samodzielną pracę. Uczestnicy zajęć wykonują zadania o rożnej tematyce i różnym stopniu trudności w zależności od indywidualnych możliwości i stopnia zainteresowania. Poznają przeróżne techniki obróbki drewna, wymiarowanie, cięcie piłą ręczną i wyrzynarką, wiercenie otworów wiertarką elektryczną, wkręcanie wkrętarką, zbijanie, klejenie, projektowanie. Zapoznają się z zastosowaniem i obsługą podstawowych narzędzi takich jak wiertarki, wyrzynarki, szlifierki. W pracowni podopieczni mają możliwość korzystania z internetu, grania w różnego rodzaju gry edukacyjne, oglądania filmów oraz słuchania swojej ulubionej muzyki. Aby rozwijać wszechstronnie swoje pasje i zdolności. Terapia to również nauka podstawowych technik, która ma znaczenie dla podjęcia przyszłej pracy, aktywizacja zawodowa, pomoc w przygotowaniu do podjęcia w przyszłości pracy w ZPCH  lub na otwartym rynku pracy.

- Dawid Krzewiński - terapeuta zajęciowy


Pracownia Gospodarstwa Domowego

W pracowni gospodarstwa domowego prowadzone są zajęcia kulinarne. Uczestnicy uczą się jak  codziennie  przygotować  posiłek, jak również prac gospodarczych i zaradności. Podczas zajęć ćwiczą i utrwalają nawyki samoobsługowe, uczą się zaradności, poznają zasady, a także sposoby przyrządzania prostych potraw, zup, sałatek, czy ciast. Uczą się zasad kulturalnego zachowania się przy stole, bezpiecznej pracy podczas korzystania ze sprzętu AGD, zasad zdrowego żywienia, estetycznego podawania i dekorowania potraw, organizowania miejsce pracy. Poznają także zasady współżycia społecznego, przestrzegania norm społecznych, wzajemnej pomocy i dzielenia się.

- Justyna Wasiel - terapeuta zajęciowy

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH PO UNIKATOWE JEDYNE W SWOIM RODZAJU:

Prace wykonane przez osoby niepełnosprawne uczestników WTZ Brzeg. Różnorodność tematu od WIOSNY po WIELKANOC w tym: Ceramika, Witraż, Stroiki, Kartki, poprostu rękodzieło artystyczne. Brzeg -Ul. 1 Maja 2